
Според Мария Попова от фондация „Фридрих Еберт” нужна е цялостна и активна политика на трудовия пазар. „Такава политика, която обхваща всички аспекти на проблема, защото това е проблем, който касае както пазара, така и образователната ни система, така и осигуряването на мобилност на младите хора и реализация в чужбина”, коментира тя.
Като основни проблеми се изведоха фактите, като липса на кариерни центрове в общините, комплектността на проблиматиката чак до големия брой извинени и неизвинени отсъствия, фалшивите медицински бележки и квалификацията и преквалификацията на учителите.
Граждански мониторинг с участието на бизнеса, е идеята за образувателната ни система, която да подсигури по-подготвени младежи за бизнеса и изграждането на консорциуми за работа по изведени държавни и местни дейности са идейте поднесени от Красимир Цанев-председател на МЦР-Взаимопомощ.
Необходими са обединените усилия на всички, за да се реализират заложените цели в програма „Европа 2020”, отбеляза проф. Вихрен Бузов от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. „Трябват изследвания, трябва да проучим къде са проблемите, да направим оценка на досегашните политики, които определено не са били достатъчно успешни, за да се отчита 50% безработица сред младежите от 20 до 29 г.”, каза професора.
< Предишна | Следваща > |
---|